

Protokoły z Komisji Budżetu i Finansów
Protokoły z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
Protokoły z Komisji Rewizyjnej | Protokoły z Komisji Inwentaryzacji i Wspierania Inicjatyw dotyczących Rynku Pracy i Promocji oraz Handlu i Usług

Protokół z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 31.03. 2005r.
Protokół
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej Rady
Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 31.03. 2005r.
Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego.
Obrady trwały od godz. 10.00 – 13.10
Obecni – wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli :
1. Przewodniczący Rady Miejskiej w Więcborku
2. Dyrektor MGZOZ w Więcborku
W części spotkania udział wzięli :
1. p. Piotr Kriese – koordynator sportu szkolnego
2. p. Waldemar Kuczerepa – z-ca dyrektora SP w Więcborku
3. p. Krzysztof Wrzesiński - dyrektor Gimnazjum w Więcborku
Przewodniczący Komisji serdecznie powitał zebranych, po czym przedłożył porządek obrad dotyczący:
- przyjęcia informacji w sprawie aktualnej sytuacji w służbie zdrowia w naszej
gminie pod względem organizacyjnym i finansowym,
- funkcjonowania kultury fizycznej na terenie gminy
* szkolenie dzieci i młodzieży
* sport kwalifikowany
* zasady współdziałania szkół i organizacji sportowych
Porządek obrad podjęto jednomyślnie.
W dalszej części posiedzenia Przewodniczący Komisji poprosił o zabranie głosu dyrektora MGZOZ p. Tomasza Mesjasza celem przybliżenia sytuacji w służbie zdrowia.
Miejsko-Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzi kilka rodzajów działalności:
- podstawowa opiekę zdrowotną,
- ambulatoryjną opiekę specjalistyczną,
- ginekologiczno-położniczą,
- stomatologiczną.
Liczba pacjentów w 2004r wzrosła o 1200 osób w stosunku do roku 2003. Na dzisiaj zapisanych jest w naszym Zakładzie 13.100 pacjentów.
Zatrudniona kadra posiada wymagane specjalizacje i niezbędne kursy. Załoga jest bardzo aktywna, pracowita. W Ośrodku bardzo dobrze funkcjonuje cały zakres usług diagnostycznych. Zakład posiada aparat USG. Jego oferty skierowane są do szerokiego grona pacjentów. W Zakładzie było kilka kontroli SANEPID-u , ale tylko raz zapłacono mandat , co świadczy o profesjonalnym podejściu do pracy zarówno przez pielęgniarki jak i sprzątaczki. Nasz punkt szczepień okazał najlepszy w powiecie. O jakości pracy świadczy też ciągle zwiększająca się liczba pacjentów. Na naszym terenie funkcjonuje też opieka długoterminowa i hospicjum domowe.
Miejsko-Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w roku 2003 wypracował 70 tys. zł zysku , zaś w 2004 roku 120 tys. zł zysku. Najbardziej dochodową jest podstawowa opieka zdrowotna. Niemniej poczyniono pewne oszczędności w rozmowach telefonicznych i energii elektrycznej. Pewne zyski pozyskano ze sprzedaży szczepionek w punkcie szczepień.
Jeżeli chodzi o kontrakty na rok 2005 to są one raczej na poziomie stabilnym.
Będąc przy głosie poinformował też zebranych , iż planuje się przekształcić MGZOZ w niepubliczny zakład. Zmiany zachodzące w kraju wymuszają takie przekształcenie, ale o tym powie później, po opracowaniu pewnego programu. Ponadto zwrócił uwagę na planowane inwestycje, między innymi
- wymiana dachu na budynku Ośrodka,
- bariery architektoniczne / dla osób na wózkach inwalidzkich /
- poprawa estetyki całej Przychodni.
Radny Krzysztof Manowski poprosił na piśmie o aktualny skład Rady Społecznej MGZOZ. Pytał też o strukturę zatrudnienia i o wynajem części pomieszczeń w Przychodni.
Pan dyrektor MGZOZ odpowiedział, że pomieszczenia wynajmuje :
- szpital powiatowy
- stomatolodzy,
- Punkt Usług Krwiodawstwa,
- technika dentystyczna,
- lekarz okulista i laryngolog.
Radna Beata Lida pytała, czy są przewidziane godziny dla pielęgniarek szkolnych.
Pan dyrektor odpowiedział, że tak, chociaż nie ukrywał, iż medycyna szkolna jest od lat nie dofinansowana.
Głos zabrał też Przewodniczący Rady Miejskiej.
Mówił, iż z wielką przyjemnością wysłuchał tego , co miał do powiedzenia dyrektor MGZOZ. Stwierdził jednoznacznie , że zarówno Przychodnia jak i pacjenci zyskali wiele, a to dzięki zmysłowi organizacyjnemu dyrektora.
Zadał jednak pytanie –dlaczego skoro jest tak dobrze, chce się wprowadzić zmiany, prywatyzując Zakład. Przy tej prywatyzacji powstanie spółka i siłą rzeczy, widząc w przekształceniu większe pieniądze, trzeba będzie zwalniać ludzi, co jest najbardziej bolesne. Czy potrzebne jest sianie niepokoju wśród załogi.
Pan dyrektor ustosunkowując się do wypowiedzi Przewodniczącego Rady Miejskiej mówił, że trudno dyskutować już na temat prywatyzacji ponieważ na dzisiaj nie ma konkretnego programu realizacji tego zadania. Zapewniał jednak , że po sprywatyzowaniu zatrudnienie będzie na obecnym poziomie, a przekształcenie Zakładu stworzy podwaliny do stabilnej przyszłości służby zdrowia.
Radny Józef Korthals dodał, że nikt nie będzie pracował za darmo, a negocjacje kontraktowe mogą być różne w różnych latach, zależy to przecież od ilości pacjentów i stawki kapitacyjnej, nie był więc do końca przekonany o dotychczasowym zatrudnieniu.
Również radny Józef Kosiniak uznał, że trudno będzie się mówiło o czymś , co jest prywatne.
Radny Roman Starzecki prosił, by dyskusję zostawić do czasu dostarczenia konkretnych informacji. Zdanie to podzielali pozostali radni.
Przewodniczący Komisji podziękował więc dyrektorowi MGZOZ za udział w spotkaniu i przystąpił do realizacji kolejnego punktu obrad, a mianowicie
- funkcjonowanie kultury fizycznej na terenie naszej gminy.
Na samym początku radny Józef Korthals zapytał, kto teraz dysponuje środkami na sport szkolny, ponieważ zostały one w tegorocznym budżecie ujęte w dziale „ Oświata i Wychowanie „
Pan Burmistrz powiedział, że część środków będzie w jego kompetencji, na niektóre zadania będą ogłaszane przetargi, a inne realizowane „ z wolnej ręki „
Szefowie klubów sportowych muszą wiedzieć, co będą robić w danym roku.
Radny Józef Korthals powiedział jednak, że nie można porównywać sportu szkolnego z klubami.
Pan Krzysztof Manowski mówił, że winien być opracowany kalendarz imprez na dany rok , do końca roku mijającego. O taki kalendarz imprez szkolnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich prosił p. Piotra Kriese – koordynatora sportu szkolnego.
Ponadto Rady Pedagogiczne poszczególnych szkół winny inaczej traktować kulturę fizyczną, a mianowicie zebrać talenty szkolne według dyscyplin / chodzi o przyszłych reprezentantów kolejnej olimpiady.
Twierdził, że w naszej gminie nie opracowano do tej pory systemu organizacji kultury fizycznej , co powoduje akcyjność działań , rozdrabnianie środków, a także brak współpracy pomiędzy podmiotami zainteresowanymi rozwojem sportu i profilaktyką zdrowotną.
Uznał zatem, że istnieje pilna potrzeba określenia systemu i zasad funkcjonowania kultury fizycznej. Należy określić procentowy wskaźnik budżetu szkół na kulturę fizyczną. Ponadto należałoby rozbudować urządzenia sportowe / boiska, bieżnie , ścieżki zdrowia itp. /, zakupić sprzęt sportowy- turystyczny , zimowy.
Radny Józef Korthals uznał, że uzyskanie kalendarza imprez wojewódzkich jest raczej marzeniem.
Obecny na spotkaniu prezes „ Gromu „ p. Krzysztof Wrzesiński mówił o skromnych środkach , jakie przeznacza nasza gmina na sport, stąd trudności w organizacji wielu imprez. Osobiście zna gminy , które o wiele więcej dają na kulturę fizyczną.
Pan Krzysztof Manowski ponownie zabierając głos apelował o doposażenie szkół, drużyn w sprzęt sportowy . Mówił też o potrzebie określenia gratyfikacji dla trenerów, a to wszystko z myślą o przyszłej olimpiadzie.
prot. L. Halkiewicz
Przewodniczący Komisji
/.../ Krzysztof Manowski
Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (20 kwietnia 2005)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (20 kwietnia 2005, 07:29:13)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (25 sierpnia 2009, 10:49:22)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1359